İbrahim Ethem Polat
İbrahim Ethem Polat Kimdir?
1968 yılında Samsun'da doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümünde lisansını tamamladı.

1968 yılında Samsun’da doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi, Fen – Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümünde lisansını tamamladı. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne “İslam Öncesi Hanif Edebiyatı” konusuyla yüksek lisans yaptı. Araştırma görevlisi olduğu Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi’nde “Arap Edebiyatında Haçlı Seferleri” teziyle doktor unvanını aldı. Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde sekiz yıl görev aldıktan sonra bir grup akademisyenle kurucuları arasında yer aldığı Kırıkkale Üniversitesi Arapça Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Halen Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Arapça Eğitimi Bölümü öğretim üyesidir.
Avrasya Yazarlar Birliği Ortadoğu Koordinatörlüğü başta olmak üzere çeşitli edebiyat ve düşünce platformlarında Ortadoğu müşavirliği görevleri üstlendi ve Ortadoğu ülkelerinde pek çok uluslararası program ve sempozyum organize etti. Arap Dili ve Edebiyatı başta olmak üzere Türk-İslam Tarihi ve Edebiyatları ile Ortadoğu üzerine çalışmaları bulunmaktadır.