İngiliz Doğu Hindistan Şirketi

Sayfa Sayısı: 416

Baskı Yılı: 2021

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9786059114165

Taha İ. Özel

İngiliz Doğu Hindistan Şirketi

Tarih, İktisat

ÖNSÖZ

Üzerinde güneş batmayan Büyük Britanya İmparatorluğu’nu ve emperyal sömürge sistemini afyon, baharat, çay ve tekstil ticaretiyle kuran, dünya ticaretinin yarısından fazlasını, nüfusunun dörtte birini kontrolü altında tutan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ve en güçlü şirketinin hikâyesi…

1600-1874 yılları arasında faaliyet gösteren İngiliz Doğu Hindistan Şirketi, günümüzde kâr elde etme amacıyla kurulmuş, uluslararası ticaret yaparak gelir, kâr ve hisse senedi getirisi elde eden çok uluslu şirketlerin ilki olarak kabul edilir. Geleneksel lonca sisteminden modern şirkete geçişi gerçekleştiren bu şirket; organizasyon yapısı, geliştirdiği hisse sistemi, hukuksal altyapısı ve devlet ile ilişkileri açısından uluslararası şirketlere öncülük yapmıştır.

Elinizdeki eser, 250 yılı aşkın süre boyunca küresel ticaret imparatorluğu kurmuş, güçlü ordusu ile Hint alt kıtasına hükmetmiş İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’nin tarihine ışık tutmasının yanında, uluslararası şirketlerin rolünün gelişimini bu şirket özelinde ele almaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Taha İ. Özel
Taha İ. Özel kimdir?

Taha İ. Özel, 1987 yılında İstanbul’da doğdu. 2009 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi ve State University of New York – New Paltz Üniversitelerinin İşletme Fakülteleri Çift Diploma Programı’ndan mezun oldu. İstanbul Şehir Üniversitesi MBA programını bitiren yazar, özel sektörde ticari faaliyetlerini yürütmektedir.