Uluslararası İlişkiler & Diplomasi Sözlüğü

Sayfa Sayısı: 515

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9786055830564

Ahmet Emin Dağ

Uluslararası İlişkiler & Diplomasi Sözlüğü

Uluslararası İlişkiler - Sözlük

ÖNSÖZ

Her branşta olduğu gibi, uluslararası ilişkiler ve diplomasinin de kendine özgü yerleşik bir dili bulunmaktadır. Gerek uluslararası resmi metinlerde olsun, gerekse medya organlarında olsun bu temel kavramların sık sık kullanıldığı ya da bunlara atıflar yapıldığı görülmektedir. Buna karşın yabancı dilden Türkçe’ye mevcut sözlüklerin içeriği uluslararası ilişkiler ve diplomasideki spesifik kelime ve kavramları çoğunlukla karşılamamaktadır. Bugün hem uluslararası ilişkiler öğrencileri açısından hem de bölgesinde ve dünyada olup bitenleri takip etmeye çalışan diğer insanlarımız için, bu ortak kavramlara ilişkin bir başvuru kaynağının bulunması gerektiği konusunda kuşku yok. Uluslararası ilişkiler ve diplomasi dilinin yerleşik ve güncel kavramlarını anlamak büyük bir ihtiyaç olarak ortadadır.

Birçok alanda yabancı dilden Türkçe’ye ihtisas sözlükleri bulunduğu halde, böylesine fazla sayıda ilgilisinin varlığına rağmen ve yüzü giderek daha fazla biçimde dünyaya dönük hale gelen bir Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli bir alan olan uluslararası ilişkiler dalında spesifik sözlüklerin olmaması büyük bir eksikliktir. Avrupa, Arap dünyası, Asya derken; gerek komşuları ve gerekse diğer ülkelerle ilişki içindeki Türkiye’de bu ortak dilin aktarılması ciddi bir zorunluluk olarak durmaktadır. Bu kaygılarla hazırladığımız elinizdeki sözlüğün, söz konusu eksikliği doldurması umulmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Ahmet Emin Dağ
Ahmet Emin Dağ kimdir?

1970 Eskişehir doğumlu olan Ahmet Emin Dağ Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun olduktan sonra uzun süre ulusal bir basında gazetecilik yaptı. Ayrıca uzun yıllar İHH İnsani Yardım Vakfı’nda aktif görev alan Dağ, İHH Ortadoğu özel temsilciliğini yapmış durumda.

Ortadoğu ve dünya siyasetine birçok yönüyle hakim olan Ahmed Emin Dağ bu alanda bir çok eserler çıkardı. Yazdığı çeşitli akademik makalelerin yanında kitapları da bulunmakta. Kitapları şunlar:
-Hasan El Benna
-Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Sözlüğü
-Bilad-ı Şam’ın hazin öyküsü; Suriye

-Halep Türkmenleri