Göbeğini Kaşıyan Adamın Psikanalizi

Sayfa Sayısı: 251

Baskı Yılı: 2019

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9786055830892

Ahmet Demirhan

Göbeğini Kaşıyan Adamın Psikanalizi

Sosyoloji

ÖNSÖZ

‘Göbeğini Kaşıyan Adam’ın Psikanalizi’ bir yandan özellikle 80 sonrası Türk edebiyat eleştirisinde çokça kullanılmaya başlanan ‘kayıp ideal’, ‘mağdur’, ‘baba’, ‘Türklük’, ‘özne’ gibi kavramların neyi gösterdiğini incelerken, diğer yandan da özellikle sol edebiyat eleştirmenleri tarafından uygulanan bu tür bir edebiyat eleştirisinin nasıl bir toplum tahayyül ettiğini araştırmaya çalışıyor. Çalışmanın amacı, bu tür bir eleştirinin Türk edebiyat tarihini tarihsel olarak var olmayan bir kalkış noktasından değerlendirdiğini göstermeye çalışmak yanında özellikle Batı düşüncesinden hareketle oluşturulan bu kalkış noktasının Batı’daki kavramsal birikimi de tahrip ettiğini işaret etmek. Dolayısıyla söz konusu sol edebiyat eleştirisinin, hem Türk edebiyatının tarihsel gelişimini ve hem de Batılı kavramların tarihini kendileri için ‘ideal’i olarak kurguladıkları soyut bir evrensel noktadan hareketle çözümlediklerini göstermek.
Dolayısıyla ‘Göbeğini Kaşıyan Adam’ın Psikanalizi’, sadece dar bir eleştirmenler topluluğuyla sınırlı olmayan, kendi ‘iktidar’ını da kurmuş olan kavramları ve kavrayışları yerinden edecek bir okuma yapıyor.

YAZAR HAKKINDA

Ahmet Demirhan
Ahmet Demirhan kimdir?

Felsefe araştırmacısı, çevirmen. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldu. Gazetecilik ve televizyonculuk yaptı. Rotterdam Erasmus Üniversitesi’nde felsefe öğrenimi gördü.

Eserleri:

Modernlik (1992), İslâm Sanat ve Maneviyatı (1992), Oryantalizm Kapitalizm ve İslam (2. bas. 1997), İnsanın Ölçüsü Olarak Makine: Batılı Hakimiyet İdeolojileri (2001), ABD Terör ve İslam (2001), Nietzsche ve Din (2002), Heidegger ve Nazizm (2002), Heidegger ve Teoloji (2002), Kierkegaard ve Din (2003).