Araftaki Seçim

Sayfa Sayısı: 300

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9786059114035

Edip Asaf Bekaroğlu

Araftaki Seçim

Siyaset - Siyasi Partiler

ÖNSÖZ

Siyasi partilerin seçimlerde kullandıkları söylemler ve araçlar siyasi hafızanın önemli bileşenlerinden biridir. Türkiye’de maalesef seçim kampanyalarının kaydı yeterince tutulmamıştır. Bir siyasi partinin 20-30 yıl önceki bir seçimde kullandığı afişlere erişmek neredeyse bir arkeoloğun mühim bir tarihi eser bulmasından daha zordur. Elinizdeki çalışma biraz da bu tespitin ürünüdür. 7 Haziran 2015 genel seçimlerine katılan bütün önemli siyasi partilerin kampanya materyallerinden parçaları bu kitapta bulabilirsiniz.

Sonucu tekrar seçim olan, yani son derece istisnai bir seçimin analizini yapmak heyecan vericidir. Sistem belirsizliği gidereceği beklenen 7 Haziran seçimlerinin tek fonksiyonu sistem belirsizliğini açıkça işaret etmek olmuştur. Bu şekliyle 7 Haziran, ”araftaki seçim”dir; sonucu itibariyle değil gerçekleştirdiği alan itibariyle belirsizlikler içinde bir seçim olmuştur.

Bu kitapta 7 Haziran 2015 genel seçimlerine gelinen süreçte siyasi partilerin ne tür ideolojik ve kurumsal süreçler geçirdikleri ve seçim kampanyası döneminde hangi mesajları ne tür iletişim stratejileri ile seçmene ulaştırdıkları analiz edilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Edip Asaf Bekaroğlu
Edip Asaf Bekaroğlu kimdir?

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir. Doktorasını 2010 yılında Bilkent Üniversitesi, Siyaset Bilimi bölümünde tamamlamıştır. Leiden Üniversitesi’nde misafir araştırmacı, Turku Üniversitesi’nde ise misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Çokkültürcülük, göç sekülarizmi, demokratikleşme, siyasi partiler ve Orta Doğu siyaseti alanlarında çalışmaları vardır.