Adalet Arayışında İnsan Hakları

Sayfa Sayısı: 191

Baskı Yılı: 2017

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9786055830656

Ahmet Mercan

Adalet Arayışında İnsan Hakları

Hukuk - İnsan Hakları

ÖNSÖZ

Günümüzde dünya gitgide adaletsizliklerin, haksızlıkların, savaşların daha arsızca yaşandığı bir yer haline geliyor. ”İnsan Hakları” bir yerlerde yüksek sesle sloganlaştırılırken; aynı anda yeryüzünün bir başka köşesinde sırf teninin rengi, sahip olduğu din ya da kullandığı dil farklı diye, insanlar, dünyanın gözleri önünde katlediliyor. ”Adalet Götürmek” söylemiyle gerçekleştirilen katliamlar, adaletsizliğin mütecessim haline dönüşüyor.

Birçok insan hakları ihlaline bizzat yaşantısıyla karşı duran ve ömrünü bu tür adaletsizliklere mücadeleye adamış olan Ahmet Mercan, bu kitabında mevcut insan hakları analizini ve gelecek perspektifini ortaya koyuyor:

* İnsan haklarının düşünsel temelleri nelerdir?
* Evrensel bildirgeye uzanan süreç nasıl gelişmiştir?
* İnsan haklarının pratikle çelişen yönleri nelerdir?
* İslam Medeniyetiyle ve perspektifiyle insanlara sunulan haklar nelerdir?
* Adalet devleti yaklaşımı nasıl olmalıdır.
* Yaşanabilir bir dünya için insan hakları yeniden tanımlanabilir mi?

YAZAR HAKKINDA

Ahmet Mercan
Ahmet Mercan kimdir?

1956 Bayburt doğumlu. Evli ve üç çocuk babası. Selam Dergisi yazı işleri müdürlüğü yaptı. Giz Ajans yayın yönetmenliğinde bulundu. Özgür ve Bilge, Bilgi ve Düşünce, Yedi İklim, İmza, Özülke, Kardelen, Düş Çınarı, Umran, Kitap Dergisi ve Kültür Dünyası, Özgün İrade dergilerinde, Selam Gazetesi’nde yazıları yayınlandı.

İnsan Hakları Araştırmaları, Eğitim Yazıları ve İkbal Dergilerinin yayın yönetmenliğini yaptı. Radyofonik oyun tarzında çok sayıda oyun yazdı ve yönetti. Elliyi aşkın şiiri çeşitli sanatçılar tarafından bestelendi. Marmara FM ve Akra FM’de ‘Mercan Kayalıkları’ isimli kültür programları hazırladı ve sundu. Dünya Bülteni ve Dünya Bizim sitelerinde yazıları yayınlandı. Çeşitli oyunları sahnelendi. MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı ve Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Halen Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi’nde Eğitim Danışmanlığı yapıyor ve Özgün İrade Dergisi’nde yazıyor.