Companero Rosita

Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2018

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9786055830571

Neşe Kutlutaş

Companero Rosita

Edebiyat - Anı

ÖNSÖZ

Hapiste karanlık hücrede tek başına dururken, öyle günler yıllar geçmişken, kimseden bir haber alamadan, kimseyle konuşamadan, dünya hani çok uzakta kalmışken birden bir ışık belirir, bir ses, bir umut… “Sen tasalanma…” diyen bir ses… İşte o umut ışığının öyküsü bu kitap.

Işığın peşine düşmüş pervane misali, yanmaya razı, dönmemeye yeminli, çıktığı yolun taşlarını kendi elleriyle, cesaret ve sabırla döşeyen Rosa’nın hikâyesi. Yoksul çocuklara güzel günler gösterebilme umuduyla gerillalara katıldığı Peru’nun dağlarından Türkiye’ye uzanan bir yol hikâyesi… Bir solukta okuyacağınız, inancın sevgiyle, işkencenin metanetle, anneliğin merhametle örüldüğü bir yol… “Compañero Rosita”nın kendini keşfederek bir tırtıl misali kelebeğe dönüşüp farklı bir dünyaya kanatlanışının öyküsü…

“Compañero Rosita”, dingin ve duru bir anlatımla demlenmiş bir belgesel roman. Heyecanını kaybetmeden sabrı telkin eden, acılara kafa tutarken gözyaşlarını hapsetmeyen inançlı ve inatçı Rosa’nın herkese anlatacak bir şeyi var.

Zeynep Zelan

YAZAR HAKKINDA

Neşe Kutlutaş
Neşe Kutlutaş kimdir?

1965 Kafkasya doğumlu. Çeşitli dergi ve gazetelerde makaleler yazdı. Radyo programcılığı yaptı. Makalelerinden oluşan “Açık Kitap”, yıllardır incelediği şifalı bitkiler ve değerli taşlarla ilgili yazdığı “Nane Limon Kabuğu” ve “İlaç Şirketleri Kızacak Ama…” adlı kitapların müellifidir. Bunun yanı sıra; muhacir Kafkasları konu edinen “Kayıp Topraklar” adlı bir hikâye kitabı, Perulu komünist bir gerillanın İslam ile buluşmasını anlattığı gerçek bir hayat hikayesi olan “Companero Rosita” adlı bir romanı ve telif gelirini İHH Yetim Fonuna bağışladığı “Allah’ın Adıyla – Esmaü’l Hüsnalı Dualar” adlı bir eseri de mevcuttur. Evli ve Hüseyin Afak adında bir de oğlu vardır.

önerilenler

önerilenler