Bilimin Binbir Yüzü

Sayfa Sayısı: 299

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9789757726685

Ahmet İnam

Bilimin Binbir Yüzü

Bilim - Bilim Felsefesi

ÖNSÖZ

Bilim etkinliği, sağlıklı iletişimi gerektirir. Sağlıklı iletişim, kendinizi anlatabilmeyi, karşımızda bize kendini anlatanı anlayabilmeyi şart koşar. Bundan dolayı bilim dili elden geldiğince, belirsizliği, kaypaklığı, önleyecek biçimde, matematiksel bir biçim içinde geliştirir.

Hayatımızda, çağdaş dünyada giderek çarpık bir iletişim ağı içinde sürüyor. Kitle iletişim araçlarının, o karmaşık teknolojinin paramparça ettiği bir iletişim düzenimiz var. Elektronik gereçler haberleşmeyi kolaylaştırıyor, görünüşte, iletiler, bir gözden diğer göze, bir kulaktan diğer kulağa ulaşıyor. Ama anlaşılıyor mu? İletinin ardında yatan anlam yakalanabiliyor mu? Sesimizi duyurabiliyor muyuz, sesimizin ardındaki düşüncelerimizi duygularımızı? İletişim hastalıkları denen hastalıkların pek çoğumuz farkında değil belki. Birbirimizi anlayamayınca yakalandığımız o gizli hastalıklar sonucu çektiğimiz acı, dünyayı cehennem haline getiriyor. Birbirini sömürmeye, kullanmaya çalışan iletişimsiz insanlar dolduruyor dünyayı. Bilim böyle bir dünyayı düzeltmek amacını taşımamalı mı?

Sözlerimi anlıyor musunuz? Beni niçin anlamadığınızı anlarsam, beni anlar mısınız? Herkes birbirini böyle anlayabilir mi?

Prof. Dr. Ahmet İnam, bilim etkinliği üzerine olan denemelerin yayınlanmış ve yayınlanmamış bütününü bu eserde bir araya getiriyor. Akademya’da ki farklı kişiliğiyle ve düşünceleriyle ortaya çıkan bir felsefecinin edebi tat taşıyan bu denemelerinin farklı disiplinlerdeki bilim adamlarının, meslekten olanların ve geniş bir okur topluluğunun ilgisini çekeceğini umuyoruz.

YAZAR HAKKINDA

Ahmet İnam
Ahmet İnam kimdir?

AHMET İNAM, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sorunun hıyarlar ve hıyarlık olduğunu anladığında elli yaşına yaklaştığını farkeden Ahmet İnam, geçimini va’z verip, tef çalarak sağlamaktadır. Okuduğu kitapları ve diplomalarını yakıp, yeni aldığı 86 model Şahin arabasıyla ormanlara dalıp gitmek istediyse de, dünyanın işgali altındaki kalbiyle kitaplar yazmakta, şarkı söyleyip yemek yiyerek şişmanlamaktadır.

Hakikati arayan Ahmet İnam, bulduğunda (bulamadan) ölecektir!

O şimdi ODTÜ’de felsefe profesörü…