Sosyal Bilim Düşüncesi ve Felsefe

Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2020

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9789757726272

Peter Winch

Sosyal Bilim Düşüncesi ve Felsefe

Araştırma - İnceleme, Felsefe

ÖNSÖZ

Sosyal Bilimlerin felsefeyle ilişkisini ele alan ve yayınlandığı günden bu yana Sosyal Bilimlerin klasikleri arasında sayılan Sosyal Bilim Düşüncesi ve Felsefe’de Winch, kitabın genel stratejisini iki cepheli bir savaş olarak ilân eder:

Birincisi, felsefenin doğası hakkında yaygın kabul gören bazı çağdaş düşüncelerin eleştirisi…

İkincisi, sosyal araştırmaların doğası hakkında yaygın kabul gören bazı çağdaş düşüncelerin bir eleştirisi…

Felsefenin doğası konusunda net bir bakış açısına sahip olmak ile sosyal çalışmaların doğası hakkında net bir bakış açısına sahip olmak, sonunda aynı yere varır; çünkü toplumla ilgili her değerli çalışma, felsefî bir nitelik taşımalıdır ve her değerli felsefe de insan toplumunun doğası ile ilgilenmelidir.

Bu kitap, bütün bu söylenenlerin muhtemel haklarının saklı kalmaları kaydıyla, hayvan âleminden bitki âlemine, oradan genler dünyasına, diyetten çocuk bakımına, karı-koca ilişkisinden yasal ve anayasal düzenlemelere, fizyolojik sağlıktan ruh sağlığına kadar hemen hemen hayatın tüm alanlarını denetiminde tutmaya çalışan modern bilimin ne olduğuna ilişkin yirminci yüzyıl boyunca yapılan tartışmalarla okuyucuyu tanıştırmak amacındadır.

YAZAR HAKKINDA

Peter Winch
Peter Winch kimdir?

Peter Winch, 14 Ocak 1926’da Walthamstow/Londra’da doğdu. Felsefe, Politika ve Ekonomi ihtisası için Oxford’daki St. Edmund Hall’a başlamadan önce Leyton County Erkek Lisesi’ne gitti. II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinin ardından, Oxford Üniversitesi’nden mezun olmadan önce 1944-47 yılları arasında Kraliyet Donanması’nda görev yaptı. 1951’den 1964’e kadar Swansea Üniversitesi’nde felsefe öğretim görevlisiydi. Her ikisi de Ludwig Wittgenstein’in felsefesinde uzman olan meslektaşları Rush Rhees ve Roy Holland’dan etkilendi. 1967’de King’s College Londra’da Felsefe Profesörü olmadan önce 1964 yılında Londra Üniversitesi Birkbeck Koleji’ne taşındı. Bu süre zarfında 1980’den 1981’e kadar Aristotelian Society’nin başkanlığını yaptı. 1985’te Urbana-Champaign Illinois Üniversitesi’nde ders vermek için Winch, Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. 27 Nisan 1997’de Illinois, Champaign’de vefât etti.

Eserleri:

– The Idea of a Social Science and its Relation to Philosophy (1958) (Türkçesi: Sosyal Bilim Düşüncesi ve Felsefe (Vadi Yayınları; 1994, 2007, 2020)

– Understanding a Primitive Society (1964) – Ethics and Action (1972)

– Simone Weil, the Just Balance (1989)

– Trying to Make Sense (1987)

– Culture and Value, Ludwig Wittgenstein, (Çev. Peter Winch) (1980)

– Studies in the Philosophy of Wittgenstein (Ed. Peter Winch) (1969)