RESİM YOK
Nadir Latif İslam Kimdir?
1930 yılında dünyaya gelmiştir. Bosna kökenli, Bijelinalı (Biyelina) bir göçmen ailenin Adapazarı'nda doğmuş ''Spiker Hüseyin İslam'' Bey'in ve Sancak (Yenipazarlı) Havva İslam'ın oğludur.

1930 yılında dünyaya gelmiştir. Bosna kökenli, Bijelinalı (Biyelina) bir göçmen ailenin Adapazarı’nda doğmuş ”Spiker Hüseyin İslam” Bey’in ve Sancak (Yenipazarlı) Havva İslam’ın oğludur.

Safranbolu’da Kalealtı İlkokulu’nda dördüncü sınıfa kadar okumuş, babasının Ankara Radyosu mütercim spikerliğine tayin edilmesi ile burada Atatürk İlkokulu’nu 1942 yılında bitirmiştir. Cebeci Ortaokulu’nun ardından 1949 yılında Ankara Gazi Lisesi’nden ve 1953 yılında da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden diploma almıştır.

Askerlik dönüşü, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktora eğitimi görmüş ve Etibank Genel Müdürlüğü’nde iki yıl kadar sürecek memurluk dönemi geçirmiştir. Genel müdürlükçe verilen izin ile Ankara’da ”Birleşmiş Milletler Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsüne” girmiş ve mezun olmuştur.

1957 yılı sonunda, doğum yeri olan Adapazarı’nda serbest avukatlık bürosu açmıştır. Nadir Latif İslam, 1963 Yerel seçimlerinde Adapazarı Belediye Meclisi’ne seçilmiş ve beş yıl süreyle, Başkan Vekilliği, Encümen Üyeliği görevlerini sürdürmüştür.

1973 Genel seçimlerinde Sakarya’dan milletvekili olan Nadir Latif İslam, bu dönemde, Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Sözcülüğü, Meclis Anayasa Komisyonu Sözcülüğü ve Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve TRT Danışma Kurulu üyesi olmuştur.

Yazar ve eşi Seval İslam (Gedikoğlu) ile 51 yıllık evlidirler ve dört çocukları vardır.