Paşaların Gözüyle Milli Mücadele

Sayfa Sayısı: 410

Baskı Yılı: 2007

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9789756768945

Hamdi Gürler

Paşaların Gözüyle Milli Mücadele

Tarih ancak şahitliklere dayalı olarak yazılır.

ÖNSÖZ

Şahitlikler, tarihin mimarlarının bizlere bıraktıkları önemli kaynaklardır. Şüphesiz tarihin tek kaynağı şahitlikler değildir. Ancak, araştırmacıların en çok değer verdiği arşiv belgeleri yakın tarih konularında o kadar fazladır ki, araştırmacıların bir konuyla ilgili bütün belgeleri görmesi artık günümüzde neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Neden hatıra? Çünkü en basit bir konu dahi, bütün belgelere ulaşılarak çok yönlü ve araştırma tekniklerine uygun şekilde ortaya konmaya çalışılırsa kapsamlı bir çalışma haline gelivermektedir. Halbuki, tarihin şahitlerinin bıraktığı hatıralar, olayın kahramanının bakış açısını neyi, ne için, nasıl gerçekleştirdiğini veya gerçekleştiremediğini, binlerce belgeyi uzun bir zaman sürecinde inceleyerek ulaşabileceğimiz sonucu kısa bir zaman içerisinde elde etme imkanı vermektedir.

Bu çalışmamızda, hatıralar dayalı olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş aşaması yani Milli Mücadele Dönemi ile ilgili temel bazı sorunlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Yani, Milli Mücadele Dönemi ile ilgili, hatta bazı konularda Milli Mücadele sonrasına da ışık tutacak olan temel sorunlar, Milli Mücadelenin lider kadrosunu oluşturan komutanların gözüyle ele alınmış ve aynı zamanda bu konularda yapılmış olan akademik çalışmalarda ulaşılan sonuçlarla da mukayese edilmiştir.

YAZAR HAKKINDA

Hamdi Gürler
Hamdi Gürler kimdir?

Dr. Hamdi Gürler 1959 yılında Denizli’de doğdu. 1976 yılında Denizli Lisesi’nden mezun olan Hamdi Gürler, Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümünde öğrenime başladı. 1981 yılında mezun oldu ve aynı yıl Çankırı Astsubay Hazırlama Okulunda öğretmen teğmen olarak meslek hayatına başladı. 1991 yılında Kara Harp Okulu Tarih Öğretim Elemanlığı görevine atandı. Kara Harp Okulu Savunma Bilimleri Enstitüsü Eğitim ve Öğretim Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Hamdi Gürler, bu görevde iken Şubat 2006’da emekli olmuştur. Hamdi Gürler, yüksek lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünde tamamladı. ”Batı Anadolu Milli Direniş Hareketleri ve Albay Bekir Sami-GÜNSAV-” isimli eseri 1994 yılında Genel Kurmay ATASE Başkanlığınca yayınlanmıştır. Evli olan Hamdi Gürler, dört çocuk babası olup, halen Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

önerilenler

önerilenler