İkinci Küreselleşme Dalgası

Sayfa Sayısı: 408

Baskı Yılı: 2004

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9789756768525

Aytekin Yılmaz

İkinci Küreselleşme Dalgası

Dünyadaki ilk büyük dönüşüm M.Ö.7000'li yıllarda tarım devrimi ile yaşanmıştır.

ÖNSÖZ

Dünyadaki ilk büyük dönüşüm M.Ö. 7000’li yıllarda tarım devrimi ile yaşanmıştır. İkinci önemli dönüşüm ise bundan yaklaşık 8.800 yıl sonra 18.yüzyılda sanayi devrimi ile yaşanmıştır. 21.yüzyılda yeni bir dönüşüm iletişim ve bilgisayar devrimi ile yaşanmaktadır. Giderek değişimin boyutu ve hızı artmakta, insan yaşamının her alanda köklü değişiklikler oluşturmaktadır.

Modern dönemde dengesiz sosyal ve siyasal gelişmeler otoriter siyasi yapılara yol açmıştır. Bunlar Komünizm, Faşizm ve Nasyonel sosyalizmdir. Modern sonrası dönemde de benzer otoriter yönetim türleri ortaya çıkabilir. Dahası, küresel dünyanın hakim gücü Amerikanın otoriter bir yönetime dönüşme eğilimi bu tür bir tehlikenin ciddiliğini göstermektedir.

Çok önceleri, Amerika’ya faşizmin (gelecekse) Amerikancılık adına geleceği belirtiliyordu. Bugün Amerikan yönetiminin imparatorluk siyaseti izlediği, Hitler Almaya’sının ”yaşam alanı” teorisine benzer şekilde Afganistan ve Irak’a enerji kaynaklarına sahip olmak veya hakimiyet kurmak gibi stratejik gerekçelerle girdiği görülmektedir. Bu durum Amerika’da özgürlükleri kısıtladığı gibi tüm dünyada da tedirginlik yaratmaktadır. Dolayısıyla modern dönemde olduğu gibi modern sonrası dönemde de otoriter siyasi yapıların gelişebileceği ihtimali sürmektedir. Yeni hayat alanı teorisyenleri ”strateji” adına fikirlerini açıklamakta, bu politikalar Brzezinski ve Kissinger gibi ideologlarca tanımlanırken geçmişin ırkçı ve ideolojik faşizminden farklı şekilde ”pragmatik bir faşizm” olarak uygulamaya yansımaktadır.

ABD’nin imparatorluk siyaseti izlemesi ve Irak’a müdahele ederek mualiflerini sindirmeye çalışmasıyla öne çıkan sert tutumu ve İsrailleşme eğilimi küresel dünyanın pek de iyi yönde gitmediğini göstermektedir.

YAZAR HAKKINDA

Aytekin Yılmaz
Aytekin Yılmaz kimdir?

Aytekin Yılmaz 1967’de Diyarbakır’ın Ergani ilçesinin Ortayazı köyünde doğdu. Ortaokulu bitirdi. Siyasi faaliyetler nedeniyle 9,5 yıl cezaevinde kaldı. Yayımlanmış eserleri şunlardır: Doğu’nun Talanı ve İnkârı (2001), İçimizdeki Hapishane / Labirentin Sonu (2003), Hapishaneden Öyküler ve Hapishaneden Şiirler (2005, derleme), Hapiste Yazmak (2006, derleme). Aytekin Yılmaz, 1997 Musa Anter Gazetecilik İnceleme Araştırma Ödülü, 1999 MKM Film Öyküsü Ödülü, 2003 II. İstanbul Ulusal Kısa Film Festivali Öykü Ödülü sahibidir.

önerilenler

önerilenler