Anayasayı Birlikte Yapmak

Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2006

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9789756768679

Nadir Latif İslam

Anayasayı Birlikte Yapmak

Mutlaka Siz de, millet olarak, halk olarak TBMM ile birlikte yapacağımız bir anayasaya sahip olmayı istersiniz.

ÖNSÖZ

Hukukun üstünlüğü prensibinin ve gerçekten demokratik bir görüşün, bazılarına göre daha içtenlikle yaygın olduğu ülkelerde, devlet-vatandaş ilişkilerinin yumuşaklık ve açıklık kazandığı görülebilmektedir. Devlet de, halk da birbirlerine karşı daha açık ve daha güvenli davranır. Devlet halkı, sadece yasalara ve kurallara uyması gereken, uymaya mecbur bir yığın ve kişiler olarak değil; yasaların nasıl olması gerektiği ve daha iyi bir hale nasıl getirebileceği konusunda da söz ve hak sahibi olduklarını, samimiyetle kabul eden yönetim anlayışını, iç barışın ve huzurun en uygun tedbiri ve güvencesi olarak değerlendirirler.

Esasen, ”demokrasi, bir yönüyle de, devlet ve toplum arasındaki, hukukun üstünlüğüne dayalı karşılıklı güven içinde, farklı düşüncelerin sadece en çok taraftarı olanların ölçülerine göre değil, bütün düşüncelerin bileşkesi olabilme özelliğine ve gücüne sahip yasalar çıkarılmasında, bunların uygulanmasında ve vatandaşların bu yasalara uyum göstermesinde, kesişme noktasını oluşturan başarının adıdır” diye de tarif edilebilir.

YAZAR HAKKINDA

Nadir Latif İslam
Nadir Latif İslam kimdir?

1930 yılında dünyaya gelmiştir. Bosna kökenli, Bijelinalı (Biyelina) bir göçmen ailenin Adapazarı’nda doğmuş ”Spiker Hüseyin İslam” Bey’in ve Sancak (Yenipazarlı) Havva İslam’ın oğludur.

Safranbolu’da Kalealtı İlkokulu’nda dördüncü sınıfa kadar okumuş, babasının Ankara Radyosu mütercim spikerliğine tayin edilmesi ile burada Atatürk İlkokulu’nu 1942 yılında bitirmiştir. Cebeci Ortaokulu’nun ardından 1949 yılında Ankara Gazi Lisesi’nden ve 1953 yılında da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden diploma almıştır.

Askerlik dönüşü, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktora eğitimi görmüş ve Etibank Genel Müdürlüğü’nde iki yıl kadar sürecek memurluk dönemi geçirmiştir. Genel müdürlükçe verilen izin ile Ankara’da ”Birleşmiş Milletler Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsüne” girmiş ve mezun olmuştur.

1957 yılı sonunda, doğum yeri olan Adapazarı’nda serbest avukatlık bürosu açmıştır. Nadir Latif İslam, 1963 Yerel seçimlerinde Adapazarı Belediye Meclisi’ne seçilmiş ve beş yıl süreyle, Başkan Vekilliği, Encümen Üyeliği görevlerini sürdürmüştür.

1973 Genel seçimlerinde Sakarya’dan milletvekili olan Nadir Latif İslam, bu dönemde, Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Sözcülüğü, Meclis Anayasa Komisyonu Sözcülüğü ve Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve TRT Danışma Kurulu üyesi olmuştur.

Yazar ve eşi Seval İslam (Gedikoğlu) ile 51 yıllık evlidirler ve dört çocukları vardır.

önerilenler

önerilenler