Yıldız Tutulması

Sayfa Sayısı: 223

Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9786055830274

Şaban Abak

Yıldız Tutulması

İslam/Türk dünyasının yaşayan en önemli düşünürü olan Sezai Karakoç, fikir ve sanatta "Diriliş Akımı"nın kurucusu olarak tanınıyor.

ÖNSÖZ

Elinizdeki kitap, edebiyatımızın atlas kubbesindeki şiir yıldızlarını seyre dalmış metinlerden oluşuyor. Yazar, bu metinler aracılığıyla okurunu da bir gökyüzü yolculuğuna davet ediyor. Hemen tamamı şiir üzerine yazılmış derlemeler, şiir tahlilleri ve makaleler bir arada sunuluyor.

Kitabın önemli bir bölümünü modern şiirimizin ”demir kazık yıldızı” konumundaki Sezai Karakoç üzerine yazılanlar oluşturuyor.

Yıldız Tutulması’nda yazar, önceki kitaplarında yer almayan 6 yeni şiirine de yer veriyor.

YAZAR HAKKINDA

Şaban Abak
Şaban Abak kimdir?

1963 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesine bağlı Ortabahçe köyünde doğdu. İlkokulu Horasan’ın Hasanbey köyünde, ortaöğrenimini Erzurum Lisesi ve Kandilli Lisesi’nde tamamladı. 1982 yılında başladığı Ankara Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimini 1986’da yarım bıraktı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo-Tv-Sinema bölümünü bitirdi (1991).

İlk yazı ve şiirlerini lise yıllarında Erzurum gazetelerinden Hürsöz, Aziziye ve Doğu Ekspres’te yayınladı. 1983’ten itibaren şiir ve edebiyat yazılarını Töre, İkindiyazıları, Albatros, Kayıtlar, Mavera, Dergâh, Yalnızardıç, Yediiklim, Hece, Şehrengiz, Kılavuz ve Kaşgar gibi edebiyat ve kültür dergileriyle, Zaman, Yeni Şafak ve Selam gazetelerinde sürdürdü.

1981’de Türkiye Diyanet Vakfı Şiir Yarışması’nda ve 1986’da Eskişehir Yunus Emre Şiir Ödülü’nde birincilik ödüllerini aldı.

İlk şiir kitabı Bağdat’tan Dönen Şiirler, 1990’da Yediiklim Yayınları ve 1999’da ikinci kere Kırkambar Yayınları tarafından basıldı.

Arkadaşı şair Hüseyin Atlansoy’la birlikte hazırladıkları Güldeste, bir genç şairler antolojisidir ve Beyan Yayınları’nca 1991’de yayınlandı. Daha çok türkü metinleri üzerine yazdığı denemelerini Karpuz Kestim Yiyen Yok adıyla yayınladı. (Kaknüs Yay. 2004)

Malcolm X ve İşport/Acılar adlı iki radyofonik oyunu var. Yayınlanmamış oyun ve senaryoları ile basıma hazır şiir ve deneme kitapları bulunuyor.

Şiirlerinde coşkun bir ses ve ironik bir içlenme dikkat çeker. Ahmet Kabaklı, Abak’ı “Türk Edebiyatı-4” adlı eserinde Sezai Karakoç’un öncülüğünü yaptığı Diriliş Akımı’nın genç mensuplarından sayar.

Çalışma hayatına 1987’de Mavera dergisinde yazı işleri müdürü olarak başladı. On yıl gazetecilik ve yayıncılık alanında çalıştı. Öğretmenlik ve sendikacılık yaptı. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Eğitim-Bir-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu ve Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu üyesidir.

önerilenler

önerilenler