Uykusuzlar

Sayfa Sayısı: 221

Baskı Yılı: 2002

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9789756768440

Doktor

Uykusuzlar

Umutlarıyla birlikte dirençlerini de yitirmiş devrimciler bu som altından heykel gibi parlayan ve inadına zaferden basheden adama endişeyler, korkuyla ama daha çok inanmazlıkla bakıyorlardı.

ÖNSÖZ

Bir romanın metin değeriyle öne çıkması gerektiği yargısı unutulalı epey oldu. Türkiye’de belki de bunun için DR. gerçek adıyla değil de son derece nötr bir sanla yazıyor metinlerini. DR.’nin ilk romanı ”Yedi Uyuyanlar” dar bir okuyucu kesiminde yeterince ilgi gördü ancak, şüphesiz ilk romanın arkasının gelmesi daha kesin bir yargı için yeterli olabilirdi. Son tahlilde yazarın da istediği gibi okuyucu karar verecek bu metinlerin değerine ve edebiyat alemindeki sadasına.

”Uykusuzlar” roman kurgusundaki sağlamlıkla, modern ötesi bir iklimi ”Yedi Uyuyanlar”da ki Türkiye perspektifinin bir başka tasviri ve boyutuyla tekrar inşa ediyor. Yazarın anti-ütopya yönelimi klasik roman tekniğinden aldığı özelliklerle muhayyel bir gelecekte kuruyor romandaki zaman akışını. Bu açıdan bakıldığında DR.’nin muhtemel bir gelecek Türkiye’si üzerine, sosyolojik bir temayı; modernliğin getirdiği evrensel insanlık durumu dillendirdiği ve edebi dile çevirdiğini görüyoruz.

Romanın özellikle bitiş cümleleri tam da bu umutsuz insanlık durumunu ve beşerin insan olmasını sağlayan vasıflarının kaybolduğunda nasıl bir ‘şey’e dönüşebileceğinin trajik imalarıyla dolu olarak sona erer.

Vadi Yayınları ve Türkiyeli okuyucular böyle bir sarsıcı metni, bir edebiyatçının yerel-evrensel düzleminde modernizmin son tahlildeki yıkıcılığını nasıl algıladığını göstermesi açısından önemli buluyoruz.

YAZAR HAKKINDA

Doktor
Doktor kimdir?

önerilenler

önerilenler