Paylaşılmamış Zamanlar

Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 1996

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9789757726370

Sadettin Elibol

Paylaşılmamış Zamanlar

Paylaşılmamış Zamanlar'ı, yazarın, ülkemizin sorunlarını kendi sorunları saymış ve bu nedenle hayatını uzun süre "paranteze almış" arkadaşlarına ithaf ediyorum.

Satın Al

ÖNSÖZ

Son bir kaç yıldır, kimi dostlar ‘nerede olduğumu’ soruyorlar. Pek nedensiz de sayılmaz böyle soruşları. Ancak, ‘bulunduğum yer’i olabildiği kadar belirginleştiren, kendilerinin ifadesiyle ‘ne olduğuma dair’ bir yazı yazma (ve yayınlama) gereği duymuyorum.

Aslında, dikkatli okurlar, özellikle dostlar belli konulardaki değişikliklerin farkındadırlar. Bilmeyenlerin dostlukları benim için -zaten- tartışılır hale gelmiştir.

…….

Evet… karşılıklarını aramayı ısrarla sürdüremediğim bazı sorularım olsa da, o Aşkın (transcendantal) Varlık’ı hissediyorum hala, inanıyorum! Fakat, herhangi bir ‘kilise’ye bağlı değilim, olacağımı da sanmıyorum.

Bu bağlamda varlığa sevgiyle açılma’nın yaratma’nın, birey olma’nın, katılma’nın, çoğulculuğun gereğine; eşitlik ve özgürlük idelerini -bir anlamda- içeren adalet duygusunun ‘kurucu gücü’ne inanıyorum.

Yeni yüzyılda da, bu duygunun gezegen boyutunda -kelimenin gerçek anlamıyla- yaşanılır hale gelmemesi durumunda, insan soyunun çoğu için hayatın katlanılması güç bir ‘işkence’ olacağına inanıyorum.

Söz konusu çoğunluk için ‘kurtarıcı kararlar’ almanın ve ‘aciliyetle uygulama’nın sorumluluk bilinci taşımakla mümkün olduğuna; ‘yeryüzü büyükleri’nin bu onuru tanımadıklarına, dolayısıyla uyarıcı, yönlendirici (hatta zorlayıcı) etkinliklerde bulunmanın daha bir önem kazandığına inanıyorum, yetmez mi?

Bunları ‘yazar’ kavramının onurunu koruyamayan kimi ‘bezirgan ruhlu isimler’e anlatmak ne kadar zor, biliyorum!

 

YAZAR HAKKINDA

Sadettin Elibol
Sadettin Elibol kimdir?

önerilenler

önerilenler