Bilginin Serüveni

Sayfa Sayısı: 122

Baskı Yılı: 2008

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9789756768624

Necati Öner

Bilginin Serüveni

Biyolojik yapı bakımından insanla diğer hayvanlar arasında büyük fark yoktur. İnsanı onlardan ayıran, insanın manevi dünyasıdır.

ÖNSÖZ

Bilginin ne olduğu, nasıl oluştuğu, bilgi edinirken zihin fonksiyonlarının nasıl bir rol oynadığı, bilgi türleri, bunların hakikat değerleri ve insan hayatına olan etkileri işlenmiştir. Çünkü insanın bilinçli eylemleri hep bir bilgiye göre olur.

O halde sahip olduğumuz bilgileri eylem için kullanırız. Eylem söz konusu olunca özgürlük akla gelir. Eyleme geçtiğimizde ne gibi engellerle karşılaşırız? Bu sorunun cevabı için kısaca insan özgürlüğünü açıkladım. Her eylem insana bir sorumluluk getirir; bu sebeple sorumluluk üzerinde de durdum. Burada ele alınan bütün konuların birbirinin mantıksal sonucu gibi bir durum sergilediği görülecektir.

Bu kitap aynı zamanda felsefeye giriş mahiyetindedir. Felsefe alanına farklı kapılardan girilebilir. Buna göre her yazar kendi anlayışına göre bir kapı açar. Bu kapılarla açılan yollar ya tarihsel olur ya da sistematik olur. Tarihsel yolda, tarihi seyir içerisinde filozofların fikirleri anlatılır. Sistematik yolda ise felsefenin ana konuları varlık, bilgi ve aksiyon sorunları veya bu ana konulardan birisi ele alınıp felsefeye girmeye çalışılır. Ben bu sonuncu yolu seçtim. Bilgi konusundan felsefeye girmeye çalıştım. Hangi yolla olursa olsun felsefeye giriş mahiyetindeki kitaplar elbette felsefenin bütün sorunlarını ele almaz, fakat her kitap felsefeden bir kesittir.

Prof. Dr. Necati ÖNER

YAZAR HAKKINDA

Necati Öner
Necati Öner kimdir?

Prof. Dr. Necati Öner, 1927 yılında Tortum (Erzurum)’da doğdu. İlk öğrenimini Narman İlkokulunda, Ortaöğrenimini Erzurum Lisesinde yaptı. 1949-1950 ders yılı kış dönemi sonunda Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. Necati Öner, iş hayatına Erzurum’da Yeni Erzurum gazetesinde gazeteci olarak başladı; gazeteciliğe Şarkın Sesi gazetesinde devam etti. Bir yıl Erzurum Belediyesinde çalıştı. 1953’de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine felsefe ve mantık asistanı olarak girdi. Aynı fakültede 1957’de doktor, 1964’de doçent, 1971’de profesör oldu. 1971-1976 yılları arasında, iki dönem İlahiyat Fakültesi dekanlığına seçilen Necati Öner, 15 Temmuz 1993’de dördüncü defa aynı göreve atandı. 1 Temmuz 1994’de yaş sınırı sebebiyle emekliye ayrıldı. Necati Öner asıl görevine ek olarak, Konya Yüksek İslam Enstitüsünde, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi ve Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde felsefe ve mantık dersleri okuttu; 1987’de kurulan Türk Felsefe Derneğinin kuruluşundan beri başkanlığını yapmaktadır. Halen Ufuk Üniversitesinde felsefe dersleri vermektedir.

önerilenler

önerilenler