Yemen'imde Aşk Var

Sayfa Sayısı: 204

Baskı Yılı: 2018

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9786055830779

Vahit Taha Kurutlu

Yemen'imde Aşk Var

Edebiyat - Roman - Tarihi Roman

ÖNSÖZ

Hayatım boyunca pek çok seyahatname, pek çok da roman ve hikaye okudum. Ayrıca yazdım. Bu yüzden seyahat yazısı yazmanın zorluklarını çok iyi bilirim. Hele kitap çağında olursa ve romanla bütünlenirse daha da zorlaşır.

Yaklaşım sanatsal, gözlem isabetli, kalem kıvrak olmalı: Gerçek hayatla gözlem ve duygu arasındaki ilişki sağlam kurulmalı. Hayal ve hayatın iç içeliğini bozmadan yürümeli. Kısacası her şey, özenli geçişler ve dokunuşlarla yerli yerine oturmalı…
Bu da gözlemle özlem arasında muhteşem bir uyum gerektirir. Beceri, hatta ustalık ister. Elinizdeki kitabın yazarı Vahit Taha Kurutlu, bu zoru başarmış gözüküyor. Geçişler sağlam, diyaloglar inandırıcı, mesajlar tutarlı. O topraklar için ödediğimiz ağır bedel, o topraklara karşı duyduğumuz derin hasretle ustaca bütünlenmiş…

Bize, derin hasret solukları eşliğinde sadece okuyup düşünmek kalıyor.

YAVUZ BAHADIROĞLU

Yemen’i kimi zaman acıklı bir türkü kimi zaman hüzünlü atasözleriyle hatırlarız. Osmanlı’nın bu son karakoluna gönderdiği yiğit evlatlarından bir çoğu yollarda, çöllerde, savaşta şehit olmuş, memleketlerine dönememiştir. Bu eser aslında Yemen-Hicaz cephesine gidip de bir daha dönemeyen kahraman askerlerin hikayesi…

1911 yılında Yemen’e gönderilen Muhammed Hakkı’nın macera dolu ve hüzünlü aşk hikayesini okurken Yemen’in aslında bizlere hiç de uzak olmadığını, uzaklıkların mesafelerle ölçülmediğini bir kez daha görüyoruz. Vahit Taha Kurutlu kardeşimi tebrik ediyorum.

MEHMET BOZDAĞ/DİRİLİŞ ERTUĞRUL(YAPIMCI/SENARİST)

YAZAR HAKKINDA

Vahit Taha Kurutlu
Vahit Taha Kurutlu kimdir?

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi/Tarih Bölümünden 2009 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü/Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda İstanbul kültür tarihi üzerine yaptı (2013).

Ayasofya Dergisi, Anadolu Gençlik Dergisi, Sinefesto, İhtiyar Dergi, Çete Dergisi, Vefa Dergisi, Kültür Gündemi, Milli Gazete, Diriliş Postası gibi dergi, gazete ve internet sitelerinde yazılar yazdı.

Kültür Bakanlığı ve TRT’nin desteklediği çeşitli belgesel ve filmlerde senaristlik/danışmanlık üstlendi. Edebiyat ve sinema üzerine çalışmaları devam eden yazar, evli ve iki çocuk babasıdır.

önerilenler

önerilenler