Doğu - Batı İkilemi Bağlamında El Cezire

Sayfa Sayısı: 504

Baskı Yılı: 2011

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9786055830168

Burcu Kaya Erdem

Doğu - Batı İkilemi Bağlamında El Cezire

Muhtemelen, bügüne değin, Arap (İslami Doğu) dünyasında gerçekleşen -Arapların "söylem düşkünü" olarak yer aldığı savaşlar dışında neredeyse hiçbir olay, dünyanın en büyük ikinci Amerikan Üssü'nün yer aldığı...

ÖNSÖZ

Muhtemelen, bu güne değin, Arap (İslami Doğu) dünyasında gerçekleşen -Arapların ”söylem düşkünü” olarak yer aldığı savaşlar dışında- neredeyse hiçbir olay, dünyanın en büyük ikinci Amerikan Üstü’nün yer aldığı, küçük Körfez ülkesi Katar’dan yayın yapan haber kanalı El Cezire’den daha fazla ilgiye mazhar olmamıştır. Kurulduğu 1996 yılından istibaren, yüzlerce haber metnine ve akademik çalışmaya konu olan kanal, ağırlıklı olarak tek bakış açısını yansıtır şekilde ele alınmıştır.

”Doğu-Batı İkilemi” üzerine bina edilen eleştirel çalışmalar bağlamında, alternatif bir medyaya duyulan samimi ihtiyaç, söz konusu medya organının, bölgesel veya uluslararası ölçekte Doğu-Batı tartışmalarının yönünü değiştirecek bir rol üstlendiği inancını ve dünyadaki son gelişmelerin bu rol çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği şeklindeki iddiaları beraberinde getirmiştir.

Bu kitap da, dekonstrüktif okumayla, El Cezire’nin -özellikle İngilizce El Cezire’nin yayın hayatına başlamasıyla birlikte öne çıkan- çelişkili yapısını ortaya koyabilmek ve bunun üzerinden, El Cezire’nin, dünyanın yüzlerce yılına damgasını vurmuş bir olgu olarak, öncelik yanılsaması açısından bir değişiklik umulan ”Doğu-Batı İkilemi”ndeki yerini, sorgulayabilmek amacıyla hazırlanmıştır. Böyle bir sorgulama, ”Doğu-Batı İkilemi”nin nasıl algılanması gerektiğine dair sınırları çizmemize de yardımcı olacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Burcu Kaya Erdem
Burcu Kaya Erdem kimdir?

önerilenler

önerilenler