Darfur, Yeniden Doğuş

Sayfa Sayısı: 208

Baskı Yılı: 2019

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9786055830595

Yasser Elgharbawy

Darfur, Yeniden Doğuş

Anı

ÖNSÖZ

Darfur, pek çoğumuzun zihninde bir muammadan ibaret. Darfur hakkında bildiklerimiz, orada kabileler arasında hunharca bir katliamın olduğu… Fakat bu çatışmaların neden çıktığı ya da bunu ortadan kaldırmak için nelerin yapıldığına dair bilgilerimiz ne yazık ki etraftan duyduğumuz birkaç cümleden öteye geçemiyor.

Bir insan hakları savunucusu olan Yasser Elgharbawy, bu kitabında bütün gerçekliğiyle Darfur’u anlatıyor bize. Darfur seyahati boyunca deneyimlediklerini, kabileleri,  çatışmaları, insanların yaşadıklarını, hissettiklerini, sorunlarla mücadele yöntemlerini, insan hakları kurumlarının yaptıkları yardımı ve yapamadıklarını, yetersiz kaldıkları noktaları ve yanlışlarını…

Darfur hakkında bilmediklerimiz ya da yanlış bildiklerimize dair gerçek bir deneyimden yola çıkılarak kaleme alınan ‘Darfur: Yeniden Doğuş’ kitabı, bu anlamda bir ilk olma özelliğini taşıyor.

YAZAR HAKKINDA

Yasser Elgharbawy
Yasser Elgharbawy kimdir?

Anlaşmazlık Çözüm Merkezi adlı kuruluşun kurucusu olan Yasser Elgharbawy, Mısır Başbakanlık Ulusal Adalet Komisyonu eski üyesidir. Barışın tesisi ve toplumun uzlaşması hususlarında çabalayan, nefretin ve ayrışmanın önünde yer alan sivil bir aktivist olarak yaşamını sürdürmektedir. Bu minvalde Mısır ve Yemen’de arabuluculuk yapmış olan Elgharbawy, aynı zamanda “Değişim Hareketleri ve Toplumsal Hareketlilik” (2007), “İç Savaşlardan Kaçış -Mısır Örneği- (2014), “Darfur Yeniden Doğuş: Barışın İnşasında Canlı Bir Deneyim” (2017) kitaplarının da yazarıdır. Uzun bir süre Aljazeera’da araştırmacı olarak çalışmıştır. 1997 yılında Kahire Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olan ve sonrasında Asya toplumlarının coğrafyası konularında çalışan Elgharbawy, Doha’da Wijdan Cultural Center bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir.