11. Peron

Sayfa Sayısı: 208

Baskı Yılı: 2018

Dili: Türkçe

Yayınevi: Vadi Yayınları

ISBN: 9786055830748

Yeni Kitap

Gökhan Duman

11. Peron

Diaspora

ÖNSÖZ

”Eşim ‘Almanya’ya gidiyorum.’ dediğinde hiç ses etmedim. Adını ilk defa duyuyordum. ‘Yolculuk trenle üç gün sürüyor.’ dediği o an anladım. Demek benden bu kadar uzağa gidiyordu.”

”Eşimden bant gelmiş, bütün ev teybin başındayız. Eşim bantta ‘İyisiniz inşallah?’ diyor, bütün ev ‘İyiyiz iyiyiz.’ diyor. ‘Köye kar inmiştir.’ diyor, herkes ‘İndi indi.’ diyor. En son anasını, babasını herkesi andı, ‘Kalanlara da hasretle selam ederim.’ dedi. İşte o kalan bendim.”

”Bazı aileler vardır hani, çok önemsenmezdi. Ama her bayram kapınızı çalar, az oturup giderdi. Biz işte o aileydik.”

”18 yıl Essen’de çalıştık ama adres sormadan bir yeri bulamıyorduk. Biz hep şehrin altını gördük, üstünü görmedik ki bilelim.”

”O zamanlar tek firma vardı, o götürüyordu cenazemizi memlekete. Ama hafta sonu kapalıydı. Biz de ne yapalım, ‘İnşallah hafta içi ölürüz…’ diyorduk.”

YAZAR HAKKINDA

Gökhan Duman
Gökhan Duman kimdir?

Göç, göçmenlik ve diaspora üzerine yurtiçi ve yurtdışında çalışmalar yürütüyor. Bu konular üzerinde çeşitli yayınlarda ve sergilerde yazarlık, editörlük yaptı.
2016 yılında yayınlanan 61 göç fotoğrafı ve 61 yazarın yorumlarından oluşan ”Göçüp Kalanlar” kitabının editörlüğünü yürüttü.
Kamuda ve özel sektörde iletişim ve halkla ilişkiler alanlarında çalıştı.
Sosyal medya hesabı DiasporaTürk üzerinden yurtdışında yaşayan Türklerin göç tarihine ilişkin görsel tarih ve arşiv çalışmalarını yürütüyor.